Grierons: Katie Price vs. Attenborough


The Grierson Trust has announced the nominations for the 2021 British Documentary Awards, which see Sir David Attenborough and Katie Price nominated in the Best Single Documentary – Domestic category, for Silverback Films’ A life on our planet and Minnow Films’ Harvey and me.

The BBC has 23 nominations, dominating this year’s awards, which are organized in association with All3Media and digital partners Little Dot Studios.

Netflix, with 10 nominations, leads Channel 4 with seven. Sky has three, ITV two, and Apple TV +, PBS, HBO and S4C each. The rest is made up of festival and university screenings as well as theatrical releases.

Lorraine Heggessey, President of the Grierson Trust, said: “This highlights the importance and popularity of the documentary genre both for long-standing channels and for new providers like streamers. “

Films on racism and climate change are well represented, with Anton Ferdinand: Football, racism and me take your knee off: my first time and The school that tried to end racism shine the spotlight on racism and Sir David Attenborough: A Life on Our Planet and Climate change: Ade on the front line explore the impact of climate change.

Newly created sport category sees nominations for Anton Ferdinand: Football, Racism and Me, Athlete A, In Search of Jack Charlton and Gods of the Snooker.

Meanwhile, in the new music category, the film from Generation X icon Billy Eilish The world is a little blurry competes for honors alongside films about rappers The Notorious BIG asd Digga D and the late punk icon Poly Styrene.

The 56 shortlisted films and five presenters will now be judged ahead of the 49th annual awards ceremony on November 10.

In addition to the 15 categories, there will also be a new special award – the Grierson Hero of the Year Award – presented to someone nominated by their industry peers and judged by directors to have had a positive impact within industry over the past 12 months.

The full 2021 list:

Envy Best Single Documentary – Domestic

David Attenborough: A Life on Our Planet

Jonnie Hughes, Alastair Fothergill, Keith Scholey and Colin Butfield

Silverback Films & WWF Production – Netflix

Defend Digga D

Marian Mohamed, Samuel R. Santana and Emma Wakefield

Lambent Productions – BBC Three

Katie Price: Harvey and I

Hannah Lowes, Cath Boggan, Sophie Leonard & Tom Dixon-Spain

Minnow Films – BBC One

Locked up: breaking the silence

Xavier Alford, Colette Hodges, Sacha Mirzoeff, Poppy Goodheart, Iris Maor & Jane Zurakowski

Marble Films – BBC Four

Molinare Best Unique Documentary – International

Collective: Unraveling a scandal

Alexander Nanau, Bianca Oana, Bernard Michaux, Hanka Kastelicova & Antoaneta Opriș

Alexander Nanau Production – BBC Four

Father Soldier Son

Production team

An original Netflix documentary and a New York Times production – Netflix

The three deaths of Marisela Escobedo (Las Tres Muertes de Marisela Escobedo)

Axel Padraza, Ricardo Pory, Sara Rafsky, Ivonne Gutirrez, Laura Woldnberg & Carlos Pérez Osorio

A Vice Studios Latin America & Scopio Production – Netflix

Welcome to Chechnya: the gay purge

David France, Alice Henty, Joy A. Tomchin, Askold Kurov, Tyler H. Walk & Igor Myakotin

Movies in the Public Square – BBC Four

Best News Documentary

In cold blood

Marcus Plowright, Celia Watson, Diene Petterle, Nina Davies, Leigh Brzeski & Alex Parsons

Darlow Smithson Productions – ITV

Return of ISIS: a family story

Joshua Baker, Karen Wightman, Raney Aronson-Rath, Dan Edge, Leo Telling and Nuvine Ibrahim

Mongoose & BBC Panorama – BBC One

Undercover in schools that chain boys

Fath Al-Rahman Al-Hamdani, Jessica Kelly, Mamdouh Akbiek, Bettina Waked, Simon Cox & Mustafa Khalili

BBC News Arabic Documentaries – BBC Arabic

Welcome to Chechnya: the gay purge

David France, Alice Henty, Joy A. Tomchin, Askold Kurov, Tyler H. Walk & Igor Myakotin

Movies in the Public Square – BBC Four

Storm Best Documentary on the Arts

African Apocalypse

Rob Lemkin, Femi Nylander, Geoff Arbourne, David Upshal, Matt McConaghy and David Charap

Inside Out Films & Lemkino Pictures – BBC Two

Imagine… Lemn Sissay: The memory of me

John O’Rourke, Tanya Hudson, Alan Yentob and Kirsty Breetzke

BBC Studios, The Documentary Unit – BBC One

Keith Haring: Street Art Boy

Ben Anthony, Janet Lee, Alice Rhodes and Paul Van Dyck

BBC Studios, The Documentary Unit – BBC Two

The painter and the thief

Benjamin Ree and Ingvil Giske

Sky arts

Sky Documentaries Best Musical Documentary

Biggie: I have a story to tell

Production team

An original Netflix documentary – Netflix

Billie Eilish: The world is a bit hazy

RJ Cutler, Trevor Smith, Michelle An, Chelsea Dodson and Anthony Seyler

Apple, Interscope Films, The Darkroom, This Machine & Lighthouse Management & Media – Apple TV +

Defend Digga D

Marian Mohamed, Samuel R. Santana and Emma Wakefield

Lambent Productions – BBC Three

Poly styrene: I’m a cliché

Rebecca Mark-Lawson, Daria Nitsche, Celeste Bell, Paul Sng, Zoe Howe and Xanna Ward Dixon

A Sky Original Documentary in association with Tyke Films & Poly Doc Films – Sky Arts

Best Sports Documentary

Anton Ferdinand: Football, racism and me

Sian Guerra, Agata Krasicka, Jeremy Lee, Wendie Ottewill, James Ross and Wesley Thomas

New Era Television & Wonder Television – BBC One

Athlete A

Bonni Cohen, Jon Shenk, Serin Marshall, Jennifer Sey, Julie Parker Benello and Don Bernier

An original Netflix documentary in association with Impact Partners, Artemis Rising Foundation, Meadow Fund, Dobkin Family Foundation, Chicago Media Project, Grant Me the Wisdom Productions & An Actual Films Production – Netflix

Find Jack Charlton

Gabriel Clarke and Pete Thomas

Noah Media Group in association with BBC & Virgin Media Television – BBC Two

Gods of Snooker – Episode 1

Production team

Mindhouse – BBC Two

Channel 5 Best Historical Documentary

Damilola: The boy next door

Yinka Bokinni, Nelson Adeosun, Evie Buckley, Jonathan Smith, Jaimie D’Cruz & Ashley Francis-Roy

Acme Films – Channel 4

DeLorean: Return of the Future

Jon-Barrie Waddell, Jonathan Smith, Mike Connolly, Sian McIlwaine and Jake Martin

A Fired Up Films production for the BBC in association with Netflix, Pennebaker Hegedus Films, Northern Ireland Screen & eOne – BBC Two

Once Upon a Time in Iraq – Episode 2

James Bluemel, Jo Abel, Miriam Walsh, Simon Sykes, Will Anderson and Andrew Palmer

KEO Films – BBC Two

Silenced: The Hidden History of Disabled Britain

Kate Scholefield, Caroline Sciama, Diane Bernhardt, Alistair Pegg, Cerrie Burnell and Regie Gardener

Destroy! Movies – BBC Two

The best scientific documentary of the Open University

The last artifact

Ed Watkins, Jaime Jacobsen, Stefanie Watkins, Ben King, Rick Smith and Aaron Pruitt

Montana PBS and Montana State University – PBS International

Locked up: breaking the silence

Xavier Alford, Colette Hodges, Sacha Mirzoeff, Poppy Goodheart, Iris Maor & Jane Zurakowski

Marble Films – BBC Four

Sudden Death: My Sister’s Silent Killer

Samantha Richards, Stuart Prebble, Danielle Graham, Aodh Breathnach, James Gold and Lindsay Konieczny

Storyvault Films – BBC One

The Surgeon’s Cut – Episode 1

Production team

BBC Studios – Netflix

Discovery Best documentary of natural or environmental history

Climate Change: Ade on the Front Line – Episode 1

Olly Bootle, Mike Radford, Chris Brainwood, Rowan Ings, Seamas McCracken and Phil Kingwell

BBC TV News – BBC Two

David Attenborough: A Life on Our Planet

Jonnie Hughes, Alastair Fothergill, Keith Scholey and Colin Butfield

Silverback Films & WWF Production – Netflix

Extinction: the facts

Serena Davies, Helen Thomas, Stephen Moore, Charlotte Lathane and Sir David Attenborough

BBC Studios, The Science Unit – BBC One

My octopus teacher

Pippa Ehrlich, Ellen Windemuth, Swati Thiyagarajan, Craig Foster, James Reed and Sam Barton-Humphries

An original Netflix documentary in association with Off the Fence & The Sea Change Project – Netflix

YouTube Originals Best Entertaining Documentary

Banking job

Daniel Edelstyn, Hilary Powell, Christopher Hird, Alice Powell and Lisa Marie Russo

Optimistic & Dartmouth Films – Theatrical Release

DRYCH: Chwaer Fach Chwaer Fawr

Nia Dryhurst, Gethin Scourfield, Stephen Kingston, Emyr Llewelyn Jones and Lindsay Walker

DOGME – S4C

The mole: infiltrating North Korea

Mads Brügger, Bjarte Mørner Tveit & Peter Engel

Piraya Film I AS – BBC Four

Undercover OAP: The Mole Agent

Maite Alberdi, Marcela Santibañez, Julie Goldman, Chris Clements, Carolina Siraqyan & Pablo Valdés

Micromundo Producciones, Motto Pictures, Sutor Kolonko, Volya Films & Malvalanda – BBC Four

Best Netflix Documentary Series

Allen vs. Farrow

Amy Ziering, Kirby Dick, Amy Herdy, Jamie Rogers, Dan Cogan & Tara Lynda Guber

HBO Documentary Films presents in association with Impact Partners and Chicago Media Project, A Jane Doe Films Production – Sky Documentaries

Baby surgeons: working miracles

Katharine Patrick, Samantha Anstiss, Joy Ash, Adam Robinson and Simon Mason

Wonderhood – Channel 4

Country of immigration

Christina Clusiau, Shaul Schwarz, Álvaro Guzmán Bastida, Jay Arthur Sterrenberg & Andrey Alistratov

Reel Peak Films – Netflix

Once upon a time in Iraq

James Bluemel, Jo Abel, Miriam Walsh, Simon Sykes, Will Anderson and Andrew Palmer

KEO Films – BBC Two

Channel 4 Best Built Documentary Series

The choir: singing for Great Britain

Production team

Twenty Twenty Productions – BBC Two

Dog house

Anna Llewellyn, Nick Mirsky, Victoria Bell, Claire Parry, Catherine Miller and Tom Parr

Five Mile Films – Channel 4

Grayson Art Club

Production team

Swan Films – Channel 4

The school that tried to end racism

Production team

Appropriate content – Channel 4

The Rumi Foundation Best Documentary Short

Disciples

Jess Kohl, Bec Evans, Sherlene Ding, Adric Watson, Andrew Cross and Hadi Azmir

Digital dizzy

A love song for Latasha

Sophia Nahli Allison, Fam Udeorji & Janice Duncan

An original Netflix documentary – Netflix

Mother

Kate Stonehill, Jas Pitt, Sorcha Bacon and Lua Guerreiro

Try the Hard Movies – London Film Festival

Get your knee off my neck: my first time

Liana Stewart, Lucy Pilkington, Shianne Brown and Dan Jarman

Milk and honey production – Channel 4

All3Media Best Student Documentary

Scarecrows

Dan Hodgson, Julia Alcamo, Hiromi Tanoue, Mariana Torii, Chiara Armentano & Rebeca Alvaro

Bournemouth University of the Arts

To tease

Jessica Brady, Danielle Goff, Lesley Posso, Henry Sims, Alastair Mcnamara and Fabiana Tesauro

National School of Cinema and Television

Hard love

Billy Morley, Deen Hussein, Sorin Baluta, Linus Sandelands, Felicia Stalhammar & Filip Arnqvist Eiritz

University of Westminster

Your daughters need to grow up

Sohee kim

University College London

Best Documentary Presenter

Alison Hammond for Alison Hammond: Back to School

ITV Studios, Day – ITV

DR CHRIS AND DR XAND VAN TULLEKEN for Surviving the virus: My brother and I

Little Gem – BBC One

ROMAN KEMP for Roman Kemp: our silent emergency

Twofour – BBC Three

YINKA BOKINNI for Damilola: The boy next door

Acme Films – Channel 4

Jon Cremier

Share this story


Source link

Previous Ed Sheeran has announced dates and locations for his 2022 European tour
Next Cape Coral Community Foundation Annual ENPY Awards Finalists Announced

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *