Weddings, Chancery & Circuit Courts & Realty Transfers – www.elizabethton.com


Marriage Licenses
Micah Joel Carrier and Ann Paige Whaley, Johnson City.
Eric Eugene Doss and Jessica Ann Putnam Miller, Elizabethton.
Jared William Erwin and Courtney Joye Bowers, Elizabethton.
Charles Robert Farrington and Janice Marie Glogowski Entwistle, Roan Mountain.
Dennis Troy Guy and Rebecca Michelle Henson Potter, Hampton.
Corbin Zane Hurley and Hannah Lin Chandler, Augusta, Ga.
Jerry Coolidge Jennings Jr. and Amanda Grace Slater, Unatilla, Florida.
Todd Anthony Morra and Anna Marie Vagnozzi, Central, SC
Kayce Renee Murwin and Brian Andrew Resnik, Elizabethton.
Emilee McKenna Nanney and Joshua Ryan Fullington, Johnson City.
Michael Joe Norton and Kaylee Brooke Ingram, Johnson City.
Nathaniel Lee Poe and Katherin Irene Dickerson, Bluff City.
Range Christopher Dalton and Makayla Beth Eads, Elizabethton.
Freddie Smith and Cathy Loretta Campbell Frazier, Elizabethton.
Joshua Lawrence Starkey and Hannah Taylor Bowers, Elizabethton.
Josiah James Swanson and Haven Brooke Gilreath, Elizabethton.
Paul Elder with Taylor III and Donna Joy Paulsen, Elizabethton.
Dalton Ryan Cole Vines and Emrie Paige Boone, Roan Mountain.
Jacob Allen Walker and Grandma Elizabeth Raquel Hilton, Roan Mountain.

Court of Chancery
Aaron Frazier vs. Venoy Frazier (under conservatorship).
Alyssa Lashae Grindstaff Fuller vs. Rickey Dean Fuller-Gillialand (divorce).
Katherine Jordan versus Edward Bruce Jordan (divorce).
Annie Elizabeth Wallace versus William Wade Wallace (divorce).
Cassondra Jeanice Higgins Engerson vs. Michael Todd Higgins (alimony transfer).

circuit court
Andria Howard v Andrew Hudack (alimony).
Tiffany Cole vs. Kenneth Cole (protective order).
Lisa Buck vs. Larry Buck (protective order).
Jerry Lee Poole vs. Donald Lee Stout (damage/injury).

Real estate transfers
The following real estate transactions were recorded in the past week at the Carter County Deeds Registry Office.
Chadwick Carpenter to Jeffery Carpenter, Dist. 6, Waiver
Tyler Orfield at Aleigha Danielle Scalf, Dist. $5,157,000
Scottie Whitehead to Charles Keith Bowers, Sr. and ux, Dist. 3, $12,000
Jose H. Gaztambide et al at Elsa Gaztambide, Dist. 5, Waiver
Elsa Gaztambide to Mark A. Oliver et al, Dist. $6,390,000
Crystal G. Blair to Felicia Ann Perkins et al, Dist. $17,114,500
Vivian C. Hambrick to Julie Hambrick, Dist. 6, Waiver
Jeffery Carpenter at Chadwick Carpenter, Dist. 14, waiver
David D. Steward and Nancy K. Stewart, directors of Michael Wayne Morris, and ux, Dist. $2.45,000
Robert Waters and ux at Michael Birchfield, Dist. $9,677,000
Virginia Ruth Gillman et al to Bobby D. McClain, Dist. $11,165,000
Conrad Lee Yates and ux to Eugene Davis and ux, Dist 6, $94,000
David Crockett et al at Charlotte C. Montgomery, Dist. $7.35,000
Helen Marie Caes to Susan M. Whitehead et al, Dist. 11, waiver
William Lee to Angela Lee, Dist. 15 years waiver
Joshua A. Foltz and Brandi P. Foltz to Deanne R. Sharp et al, Dist. $17,366,100
Sonja K. Bowling to Kaitlyn Bowling, Administrator, Dist. 7, Waiver
David Clemons to Bradley M. Elliott et al, Dist. $13,100,000
Cascade Funding Mortgage Trust HB7 at Gregory Tester et al, Dist. $8.50,000
Scottie W. Hardin in Nancy Matherly, Dist. $8.20,000
Rita Watts, personal representative for Robin Odom et al, Dist. 3, waiver
Samuel F. Rossa to Carol A. Rossa, Dist. 3, waiver
Samuel F. Rossa and ux to Samuel F. and Carol A. Rossa, Trustees, Dist. 3, waiver
Barry Creek and Susan Creek, Co-Personal Representatives and Rick Porter and Sandra Porter, Trustees of Sherry Ludecker, Dist. $5,125,000
Suman Enterprises at Dev Hospitality LLC, Dist. $15,784,511
Jimmy Townsend to Nicholas Shane Simerly et al, Dist. $6,347,500
Terry Trivett et al at Terry Trivett et al, Dist. 4, waiver
Chelsie Peters to Jason Soong et al, Dist. $6,347,500
Carolyn E. Boggs and Jerry Storie, successor trustees of Herman Lee Benfield, Jr. and ux, Dist. 6, Waiver
Carolyn E. Boggs and Jerry Storie, successor directors to Carolyn E. Boggs, Dist. 17 years waiver
Carolyn E. Boggs, successor trustee to Billy Malachi Benfield, Dist. 9, Waiver
David M. Campbell II and ux to Michele R. Zoerb, Dist. $15,289,207
Nathan Brown et al at Laura Jo Wise et al, Dist. $3,224,900
Towering Oak Development LLC to David M. Campbell II and ux, Dist. $9.38,000
Virginia Elizabeth Strickland Zipperer, Dist. $9,140,000
Andreia R. Carpenter at Clinton Ross et al, Dist. $8.32,000
Billie Johnson to Billie Oliver, Dist. 6, no consideration
Timothy K. Hardin and ux to William M. Suttle and ux, Dist. $10, 21,000
Michael Alan Permenter to James Knox Eryasa, Dist. $7,145,000
Daniel M. Jarzynski to Hanna Marlin Malantonio et al, Dist. $5,285,000
Paul M. Fink, Jr. and ux to Howard Edwards, Dist. $15,205,000
Jonathan Street to Michael K. Owens et al, Dist. $17.32,500
Quail Ridge Development at Land Abundance LLC, Dist. $17,16,040.14
Barry G. Sutton and ux to Michael Dominick Grampa et al, Dist. $16,440,000
Lee R. Combs et al at Stetson Bailey McKinney and Stephanie Burleson, Dist. $2,175,000
Adam Berry, personal representative for Raymond Lugo, Dist. $10,160,000
Virginia Elizabeth Strickland Zipperer to Kevin Burrow, Dist. $9.15,500
Cynthia Monnett Thompson Donnelly, Director of Cynthia Monnett Thompson Donnelly, Director, Dist. 9, Waiver
Michael Stephen Boraski to Lyndsey Caswell Lawson, Dist. $6,190,000
Samantha Marie Soto et al at Brittany Phillips, Dist. $14.25,000
Mitzi Phillips Pierce at PPM LLC, Dist. $1,200,000
Elizabeth S. Stamey et al at Jonathan Wesley Stamey, Dist. 5, Waiver
Roger W. Hixson to Gary Dexter Hoilman et al, Dist. $13.45,000
Calvin Rufus Hurt, Jr. et al to John Joseph Metz, Dist. $11,122,200
Gary Edwards and ux at Stephanie Garland, Dist. 18 years waiver
Anna E. Burkhart at Adventure From Home Inc., Dist. $15.92,000
James R. Sizemore and ux to Dan O’Neill, Dist. $14,230,000
Nelson Battson to Alice Lynn Peters, Dist. $8.15,000
Terry Michael Buck at Michael Burleson et al, Dist. $6,399,900
Keith A. Kline and Patricia L. Kline, directors of Christian M. Aikens et al, Dist. $4.35,000
Jennifer Elizabeth Terrell and James Chambers, co-personal representatives for Phillip L. Davis, Dist. $6,231,500
Anthony Keith Young and ux to Amy Lynn Young, Dist. 5, Waiver
Michael K. Owens and ux to Kelly L. Grindstaff and ux, Dist. $9,346,890
Harley Jay Bailey to Julianne Noel Cotton et al, (no district listed), $260,000
Cheyenne Maggart Turley to Deborah A. Moore, Dist. 8, Waiver

Previous Diane Boit: The ZCBJ club gathers for memorial services, 1922 | Mandan News
Next Brexit news: Death knell for Britons hoping to remain EU citizens | World | New